Hyppää pääsisältöön

Syyslukukauden 2025 opiskelija-avustusten hakuaikaa jäljellä 31. tammikuuta asti

opiskelija

Pyhäjoen kunta tukee paikkakuntalaisia opiskelijoita opiskelija-avustuksella, jota voi hakea kahdesti vuodessa tammikuussa ja kesäkuussa. Syyslukukauden avustuksen haku päättyy 31.1.2026. Avustuksen suuruus on 499 euroa lukukaudelta, ja se maksetaan helmikuussa ja elokuussa.

Avustusta haetaan sähköisesti Kunta-Akkuna-palvelussa ja hakemuksessa tulee osoittaa opintojen päätoimisuus opintorekisteriotteella. Hakulomake, sekä ohjeet ja säännöt ovat Kunta-akkuna-palvelussa – siirry palveluun.

Avustus on tarkoitettu pyhäjokisille tutkintotavoitteisille opiskelijoille, joiden opiskelu on päätoimista (vähintään 20 op lukukaudessa tai 20 viikkotuntia). Opiskelijan kotikunnan tulee olla Pyhäjoki lukukauden päättyessä, ja opiskelun tulee tapahtua muualla kuin Pyhäjoella.

Lisätietoja

Elina Vehkala, sivistysjohtaja, elina.vehkala [at] pyhajoki.fi (elina[dot]vehkala[at]pyhajoki[dot]fi)